svatba

Nízko nákladová (levná) svatba – část 1

svatba v lese, seč, chrudim, jachtklub, krenek, nevěsta, fotky, ženich, svatba v kostele, krenek,wedding, czech, 2018

aneb jak ušetřit na svatbě

Svatba v dnešní době není zcela levná záležitost a je tak pochopitelné, že se hledají úspory. Vše záleží na samotném nastavení a představě novomanželů, jelikož je to jejich velký den. Takže pokud váš budget není neomezený, zde mám pár myšlenek, jak snížit náklady na vaši svatbu.

Co je zapotřebí promyslet na svatbě jako první. 

  • Počet lidí na svatbě
  • Lokace svatby
  • Hostina a ubytování
  • Služby spojené se svatbou
  • Věci pořízené na svatbu
  • Skryté výdaje

Počet hostů na svatbě

Tady do jisté míry existuje přímá úměra mezi počtem lidi a cenou svatby. Nízko nákladová svatba musí tak logicky počítat s menším počtem hostů. Někdy až zcela minimálním. Někdy jsou jen novomanželé spolu (ideální na cestách), v dalším kroku se přidávají svědci a pak teprve blízká rodina.   

Pokud jste se dostali k rodině, ideální počet je tak okolo 30 hostů. 

To ovšem neznamená, že jich nemůže být více. A to například:

Na svatbu si pozvěte jen ty nejbližší. Ostatní vezměte na párty později.

K zamyšlení: Opravdu potřebujete na svatbě všechny? Rozhodně to není nutnost. A kamarádi to pochopí.

Lokace svatby a obřadu

Každá nevěsta chce být princeznou, neznamená to však, že musíte mít zámek. Ideální volbou pro malou svatbu je zahrada. Znáte ty překrásné fotky z italských svateb, kde všichni sedí u jednoho dlouhého stolu? Nádhera ne? Do módy se poslední dobou staly svatební statky a stodoly, kdy jejich cena za pronájem vystřelila přímo do nebes. A ano pronájem stodoly za 100 tisíc bez služeb už jsem zažil a je škoda, že se některá místa takto přeceňují. Lze samozřejmě i kombinovat. Zažil jsem krásný obřad v lese, jen tak a pak se všichni svatebčané přesunuli na hostinu jinam. (Pokud pijí, krásným nápadem byl pronájem autobusu lokálního dopravce)

Co bych poradil? Najděte si místo kde se cítíte hezky. Louka, les, sad, zahrada, ale i veřejné místo jako je například rozhledna. Originální nápad oceníte vy i hosté a budete na to jen vzpomínat. 

HINT: Slovo svatební je bohužel v českém prostředí pekelná násobilka, která zvedá cenu nahoru. Ať se váš kamarád zeptá na cenu za pořádání firemního večírku a porovnejte to s cenou za svatební párty.

svatba v lese, seč, chrudim, jachtklub, krenek, nevěsta, fotky, ženich, svatba v kostele, krenek,wedding, czech, 2018
Hostina a ubytování na svatbě

Začnu od konce. Opravdu zajištění ubytování je nutností? To host má opravdu full service? Opět z reálné zkušenosti jsem zažil skromné ubytování a zbytek prostě ve stanech či karavanech (pokud nemáte zimní svatbu). Můžete hostům nabídnout variantu a případně doporučit bydlení v nejbližším okolí. Příjemným zpestřením je zajištěním kyvadlové dopravy. 

Hostina je kapitolou samo o sobě. První věc k zamyšlení. Proč musí svatební menu stát víc než běžné? Opět bych čekal stejnou cenu nebo menší, když člověk děla 30 stejných porcí. Druhou věcí je množství samotného jídla. Zde vám doporučuji kvalitu nad kvantitou. I když Češi vám budou tvrdit opak, jelikož oni se jdou na svatbu přeci najíst a napít. Nemusíte mít ani 30 druhů. Není totiž nic horšího než přetláskaný žaludek. 

Řekněte si co pro vás představuje předkrm, hlavní chod a dezert.  Vyberte pro každou věc maximálně 2 varianty a budete happy. Příklad? Nepotřebujete mít svatební dort, klasické zákusky, makronky, zmrzlinu, bonbony, čokoládovou fontánu.    

A tak to je s každým chodem i pitím. 

Stejně tak si nechte poradit množství. Nepotřebujete vyhodit 30 procent jídla, to pak vám zbydou oči pro pláč. I když si myslíte, že to rozdáte přeživším svatebčanům druhy den. Naprostý ideál, co jsem zažil byl foodtruck YES.me s chutí. Jídlo připravovali za pochodu podle potřeby. Kromě perfektního jídla se ukázalo, že nemají žádné zbytky. 

V další kapitole se podíváme na korkovné, služby spojené se svatbou a věcech, které pořídíte pro svatbu.