PRO FOTOGRAFY, TECHNIKA

Recenze-praktický test: Canon EF 24mm/1,4 L II USM

recenze, canon 24, 1,4 L USM, test, praktický, recenze, Canon EF, objektiv,

Už dlouho jsem přemýšlel nad vyzkoušením pevného světelného objektivu. Obecně jsem se přikláněl k 35mm, které by vyhovovalo více mým potřebám, jak ve sportu, tak i ve svatební fotografii. Takže jsem pokukoval po objektivech Canon EF 35mm/1,4 L II USM a ještě i po verzi EF 35mm/2 IS USM. Ale člověk míní svět mění. Takže se ke mě dostala tahle 24. Tu jsem vyzkoušel na následujících tělech.

PS: Fotky jsou zde pořízené tímto objektivem, ale jsou pouze ilustrativní a mají přiblížit podmínky focení.

Objektiv jsem otestoval převážně na svatbě od normálních světelných podmínek až po focení v úplné tmě. Podívejme se nejdříve na základní parametry.

  • Ohnisko: 24mm
  • Clona: f/1.4
  • Konstrukce: 13 prvků v 10 skupinách
  • Zorný shell: 86° (na full framu)
  • Ostření: zadní vnitřní ostření, USM 
  • Nejkratší zaostř. vzdálenost: 77mm
  • Velikost filtru: 77mm
  • Rozměry a váha: 86,9mm/650g 

Závěr v pár větách – pokud nechcete číst až do konce

Perfektně ostrý již na clonu f/1,4. Nejen ve středu, ale i v rozích. Perfektní a efektivní rozostření na 1,4. (Kvůli tomu to přeci chcete). Co bylo (a je) hodně super je autofokus. I v naprosté tmě bylo ostření rychlé, tiché a především opravdu, opravdu spolehlivé. Ne u všech objektivů Canon nebo i jiných značek bych to mohl říci, ale tohle je opravdu paráda. Díky za to. Tyhle 3 parametry jsou pro mne zcela jasné “pro”  vybrat si tenhle parádní kousek z továrny Canon. 

dokonalá svatba, perfektní , svatba, stodola, beroun, skřípel, střední čechy, na jednom místě, přírodní, boho , boho styl, svatební fotograf beroun, křenek

dokonalá svatba, perfektní , svatba, stodola, beroun, skřípel, střední čechy, na jednom místě, přírodní, boho , boho styl, svatební fotograf beroun, křenekPředsudky, předsudky a omezení v naší (mojí) hlavě

Po 24mm bych sáhnul převážně pro focení krajiny, případné reportáže, noční focení krajina a oblohy. Ale vzít si ji a svatbu nebo na sport? Na focení portrétů? Byl jsem překvapen, že jsem ji používal hodně a velice rád. Jen se to chce vyvarovat určitým záběrům. Prostě fotit portrét z několika cm bude fajn experiment, ale nebude to, co bychom od fotky očekával já ani moji klienti.  Ale fotit pár s mírným odstupem nadhledem, případně mít pár jako drobný detail ve větším celku. To už je zde jiná písnička.

Ostrost objektivu

Bavit se o ostrosti pro krajinářskou fotografii při hodnotách f/8 až f/11 je zde zbytečné. Jak je to však při f/1,4, kvůli které si vlastně objektiv kupujete? Velmi velmi ostré výsledky nejen ve středu ale i v rozích. (Samozřejmě, že při f/2 můžete očekávat lepší výkon) Ale kdo by se chtěl zbavit tak pěkného bokehu. Nadšenci noční fotografie určitě tohle sklo ocení.

Osobní závěr: Focení ve velmi špatných světelných podmínkách díky cloně f/1,4 umožňuje používat výrazně nižší hodnoty ISO než bych použil na objektivu s clonou f/2 nebo dokonce f/2,8. Při tom jsou snímky velmi ostré a dobře prokreslené.   

kytice, dokonalá svatba, perfektní , svatba, stodola, beroun, skřípel, střední čechy, na jednom místě, přírodní, boho , boho styl, svatební fotograf beroun, křenek

dokonalá svatba, perfektní , svatba, stodola, beroun, skřípel, střední čechy, na jednom místě, přírodní, boho , boho styl, svatební fotograf beroun, křenekAF systém

Na to navazuje autofokus. Ten totiž určuje jestli je ostré to co chceme. Zde jak jsem psal v úvodu je mé hodnocení nadstandardní. Žádné neočekávané chování AF systému. Rychlé, tiché a přesné ve všech běžných podmínkách (Proostření? S tím jsem se nesetkal). Při nočním focením viz mé přiložené snímky bych řekl že spolehlivost byla okolo 95%. Což je vysoký nadstandard. 

Osobní závěr: Velmi spolehlivý AF i v těžkých podmínkách. Kéž by takto fungovaly všechny skla. 

Další praktické postřehy

Objektiv je velmi dobře udělaný a z toho plyne i váha. Ta v kombinaci s 5D mark IV nebo dokonce 1D nebyla tak extrémně výrazná. Pocitově držíte kus kvalitní práce. 

Focení v protisvětle. Mé obavy se rozplynuly. Velmi dobře zvládá i tyto situace. Bohužel jsem neměl clonu, takže se sem tam objevily o odlesky (takže určitě foťte vždy s clonou). Ale podání ostrosti přenosu barev a kontrastu je opět na výbornou. 

Objektiv velmi silně na nalé hodnoty clony vinětuje. Ne však nějak nepřirozeně a u mých snímků to není na překážku. Navíc díky focení do RAWU a následném vyvolání v Lightroomu dojde k jejímu odstranění. V praxi to znamená, že bych vinětaci neřešil. Vinětace postupně mizí od clony kolem 5,6.

Děkuji firmě Canon CZ za zapůjčení tohoto objektivu.
Cena Canonu EF 24mm f/1,4 L II USM  v Megapixelu

dokonalá svatba, perfektní , svatba, stodola, beroun, skřípel, střední čechy, na jednom místě, přírodní, boho , boho styl, svatební fotograf beroun, křenek

přípitek, dokonalá svatba, perfektní , svatba, stodola, beroun, skřípel, střední čechy, na jednom místě, přírodní, boho , boho styl, svatební fotograf beroun, křenek