PRO FOTOGRAFY, SPORT

Mistrovství Evropy 2018 ve vodním slalomu v Praze Tróji

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1 , martikan

Před půl rokem se na billboardech objevilo mistrovství Evropy ve vodním slalomu v pražské Troji. To si žádný sportovní nebo akční  fotograf nemůže nechat ujít. Neváhal jsem a poslal jsem žádost na akreditaci. Po pár měsících, pár dní, před závodem dorazila. 3 dny plné možného focení, i když to jsem ještě nevěděl, že jeden den strávím na největším triatlonovém závodě v Čechách – na Czechmanovi.  

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K13 dny a 2 velké sportovní akce

Skutečnost, že jsem se rozhodl odjet na Czechmana určila následující. Sobota cely den na triatlonu a neděle na vodním slalomu. Vše plného intenzivního focení. Stačí si připravit techniku. Trochu jsem se ale přepočítal a je to další ponaučení pro focení více akcí najednou.

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1 , kudějová

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1Vedro a dusno udělalo své – 90 minut a konec

V sobotu bylo neskutečné vedro a slunce pražilo. Přestože jsem pil nemálo, asi ne dostatečně. To se však ukázalo až v neděli na Troji. Dorazil jsem na místo, vyzvedl akreditaci, pokecal s Bárou Reichovou o její výstavě na Újezdě (fotografka deníku sport.cz) a vyrazil s lehkým předstihem na druhou stranu kanálu pro vybrání té správné pozice. Slunce pod mrakem, dusno způsobilo, že jsem začal “vařit”. Vydržel jsem jízdu kajaků žen a K1 mužů a musel jsem svou fotografickou misi vzdát. I takový je život.vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1Lokace a záběry

Je zapotřebí si vybrat tu správnou lokaci. Pohyb mezi brankami určuje jaký záběr budete mít. Zda budete fotit pouze jednu jedinou nebo jich stihnete mnohem více. Stejně tak záleží na nadhledu nebo podhledu. Kde jsou reklamní poutače fotíte z velkého nadhledu a to má svůj dopad na kvalitu snímku. Tento nedostatek odstraníte dlouhým sklem a focením branky, která je mnohem mnohem dříve, než u které stojíte.

Zase vám to umožní vzít širokáč a pokusit se o kolmý pohled dolů. To lze i na široké ohnisko a fotit z můstku, když přecházíte z jedné strany na druhou. Tam však aktuálně stojí rozhodčí a není to na nikterak dlouhé focení.

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1Barva jasně vítězí, ale

Už cestou do Troji jsem chtěl vyfotit snímky jinak. A napadla mne černobílá varianta. Černobílé sportovní fotky už jsem dlouho neviděl, přestože mají své kouzlo. Než jsem došel na akreditaci bylo rozhodnuto. Vše černobíle. Vše samozřejmě převedeno do BW až v postprodukci.

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon, kudějová, reprezentace, K1

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon, kudějová, reprezentace, K1Canon Professional Servis v praxi na místě

Společnost Canon dlouhodobě podporuje sportovní aktivity v České republice a tak není překvapením, že i na takové akci byly zastoupena nejen partnersky, ale i s technikou v rámci CPS služeb. Možnost vyzkoušet si nové věci – fotoaparáty, ale i objektivy je opravdu super. U takovýchto sportů vás láká vyzkoušet rybí oko, tilt shift objektiv pro změnu perspektivy nebo dlouhé světelné sklo, pokud jej nevlastníte. Ve sportu ani v dalších žánrech není totiž žádné omezení na techniku a vše záleží jen na fotografovi. Stejně tak lze využívat drona, kterého jsem však ten den nechal doma.

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1Technika na focení

Po dni na Czechmanovi jsem opět prošel přípravou. Nabít všechny baterky, fotky zálohovat na disku, karty z formátovat a připravit na další použití. S sebou jsem měl následující techniku:

  • Canon 1D Mark IV
  • Canon EF 16-35/4 IS L USM
  • Canon EF 70-200/2,8 IS L USM
  • Canon EF 300/2,8 IS L USM

Vše zabaleno v batohu f-stop.  Nad samotnou technikou jsem se však zamyslel, zda by nešla nahradit něčím jiným u tohoto sportu, co by bylo mnohem dostupnější a vypadlo na mne následující:

  • Canon EF 70-300/4-5,6 L IS USM
  • Canon EF 24-70/4 L IS USM
  • Canon EF-S 15-85/3,5-5,6 IS USM

Volnost, možnosti a hodnocení

Jelikož jsem fotograf freelancer a fotím jen pro sebe, mohu si dovolit tuto svobodu využít pro kreativní focení a i barevné úpravy. Stejně tak odevzdat fotky s časovým odstupem. To si bohužel žádný agenturní fotograf nemůže dovolit. I já bych tam musel vydržet až do konce.

vodní slalom, trója, troja, kanál, sportovní focení, fotograf, křenek, canon,C1, reprezentace, K1Fotek jsem nenafotil opravdu mnoho. Ruku na srdce, nejsou ani žádnej velkej šlágr, ze kterého bych se posadil na zadek. Ne vždy se prostě daří a každé focení je jen dalším tréninkem na to další.

Společné focení?

Vodní slalom je velmi lákavý a fotograficky přitažlivý sport. Navíc v pražské Troji se neustále něco děje. Ať už to jsou samotné závody různých kategorií nebo  jen pouhé tréninky. Na nich se dá natrénovat nohé a navíc si vyberete o dobu focení. Fotit pod ostrým světlem to není zrovna ideální. Co byste řekli nějaké společnému foceníčku tréninků na podvečer?

Michal
PS: chcete vědět jak se fotí triatlon?