PRO FOTOGRAFY, SPORT, TECHNIKA

Královna bezzrcadlovek je tady: Sony Alpha a9 II

Sony a9 ii, Sony A 9 mark II, Sony A9II, Královna bezzrcadlovek, , recenze, Sony

Dlouho očekávaná novinka od tvůrců bezzrcadlovek Sony je tady. Po první verzi představila nástupce, který přináší řadu výrazných vylepšení pro profesionální sportovní a reportážní fotografy. Cíl vypada totiž dost jasně. A tím je významný podíl této značky na olympijských hrách v Tokiu. Je to první vlašťovka pro profesionální fotografy, kteří dlouho čekají na nové modely. Takže zatímco Canon mlčí, Nikon představil vývoj, tak Sony rovnou uvedla nový model. Pojďme se na ni podívat blíže. (Vycházím z dostupných informací nikoliv z vlastní reálné zkušenosti. Jakmile budu mít v ruce tak data doplním.)

Co nás čeká na Sony A9 II.

 • Nárůst výkonu
 • Vylepšený 4D autofokus
 • Obrazová kvalita Sony A9 II
 • Konektivita pro profíky

Lepší výkon Sony A9 II

Rychlost snímání je stanovena na 20 snímků za vteřinu při zapojení AF/AE ostření. Při klasické závěrce je to pouhých 10 snímků. Nicméně uvidíme jak si Sony poradila se snímáním na elektronickou závěrkou proti deformaci obrazu. Na první verzi to bylo lehce znatelné, pokud by se to podařilo odstranit, tak pak není co řešit. (Přítomnost manuální závěrky však ukazuje, že to není zatím 100% ). Focení bez zatmění hledáčku. Další pokrok. Prostě po zmáčknutí spouště pořád sportovce vidíte.

Jen pár bodů.

 • Elektronická závěrka až do rychlosti 1/32000s
 • Kalkulace ostření a měření 60krát za vteřinu
 • 2 sloty na SD karty typu UHS-II

Ostření u novinky Sony A9 II

Novinka využívá 4D ostření. Těží při tom z velké kalkulace ostření a měření pro perfektní zachycení pohybujícího se objektu. 693 ostřících (focal plane phase detection) bodů pokrývá přibližně 93% snímku. Vylepšní dostala i spolehlivost při slabém osvětlení, kdy by ostření mělo pracovat spolehlivě i při poklesu 3 EV. Na tohle bych byl osobně hodně zvědavý, protože spolehlivě ostřit ve tmě by byl velký pokrok vpřed.

Samozřejmostí je ostření na oči nejen u lidí, ale i zvířat. Takže pokud fotíte zvířata – wildlife, tak to hle zařízení je určeno i vám.

Posun se udělal i v užvatelském nastavení nastavení AF a včetně volby barvy bodů v hledáčku. Tu lze změnit podle potřeby.

Obrazová kvalita Sony A9 II

Zde náš čeká full frame CMOS senzor s rozlišením 24,2 megapixelu s možností nastavení ISO hodnot až do 204800 ISO. Dle informací Sony je kvalita na velmi vysoké úrovni i při nastavení hodnoty 51200 ISO. Na tohle bych si rád počkal a vyzkoušel taktéž osobně. Obzvlášť s následnou post produkcí a i tiskem.

Samozřejmostí u Sony je velký dynamický rozsah, 14 bitový výstup RAW. Uvidíme jestli byl posun dopředu v podání barevnosti pleťovky.

Konektivita Sony A9 II – rychlost je zcela zásadní

Přesun dat do agentury je zcela zásadní pro následný prodej. Být první zde totiž znamená, že jste fotku prodali. Jen pro představu. Na Olympijských hrách v Riu, byla fotka po finále 100m, prodána polečností Getty Images za 52 vteřin. (a dodána klientovi). Chápate tak, že bez této rychlosti nejde soupeřit.

 • Zabezpečený přenos dat přes SSL/TLS.
 • Přenos dat přes LAN terminál s podporou 1000BASE-T
 • Podpora 5 GHz Wi-Fi
 • USB typu C pro rychlý přenos dat na místě
 • Data se automaticky přenáší (FTPs) při focení. 9 serverů ze dopředu nastavit.
 • K datům lze přidat hlasovou poznámku (tohle měla konkurence již dávno-hurá)
 • Vzdálená práce s fotákem pomocí aplikací

Nezmiňoval jsem 

Nezmiňoval jsem 5ti osou stabilizaci ostření s výkonem 5,5 EV lepší uchycení na gripu a mnoho dalšího, které je zmíněno na videu. Pro další hodnocení je lepší si počkat na reálný produkt než jen tlachat nad papírovými daty.

Závěrem k novince Sony Alpha a9 II

Parádní novinka, která bude konkurovat vlajkovým lodím Canonu a Nikonu. Vylepšené uchycení gripu rozhodně ocení všichni. Konektivitu pro přenos dat ocení spíše profesionálové, kdy rychlost prodeje snímku je zcela zásadní.

Nechci si nic malovat a rád si počkám na první reálné praktické testování.
Zcela zásadní informace. Cena za tělo je stanovena pro Evropu cca 5400 Euro. (To odpovídá ceně cca 145 000 Kč). Zásadní informace je, že dostupnost by měla být již od listopadu 2019. To považuji jako zásadní připravenost Sony vstoupit na trh. Tuhle novinku si totiž profíci osahají hodně dopředu před odjezdem do Tokia.

Videa převzata z B and H photo, a Sony.